شماره تماس: 33342113 -025 - Email: info@tsaq.ir

دوشنبه, 13 آبان 1392 00:00

سرب

Written by 
Rate this item
(0 votes)

 امروزه حدود ۶۰ درصد کل تولید سرب تصفیه شده از معادن سرب تامین و ۴۰ درصد باقیمانده از بازیافت قراضه ها و سرباره های باتری های فرسوده حاصل می شود. این مساله در سراسر دنیا یکی از منابع مهم دستیابی به سرب خالص است. باتری های سربی اسیدی مجموعه هایی کوچک برای ذخیره انرژی از طریق استفاده کنترل شده از واکنش های شیمیایی هستند.
باتری ها به دلیل غیرقابل بازگشت بودن واکنش های شیمیایی دارای دوره عمری مشخص هستند و پس از رسیدن به انتهای دوره عمری خود، با وجود محتوای فلزی بالا بویژه سرب، غیراستفاده و فرسوده و در گروه پسماند های ویژه تقسیم بندی می شوند.
ازیافت باطری ها و وارد کردن فلزاتی نظیر سرب، قلع، آنتیموان، آرسنیک و مواد آلی نظیر پلی پروپیلن حاصل از بازیافت آنها به چرخه صنعت امری اقتصادی است.
باتری ها دارای محتوای فلزی بالا بخصوص مقدار زیادی سرب هستند که لازم است همراه با دیگر فلزات موجود در آنها نظیر قلع، آنتیموان، آرسنیک و مواد آلی نظیر پلی پروپیلن مورد بازیافت قرار گرفته و مجدد وارد چرخه صنعت شوند. مطالعات مختلف نشان میدهد که در دهه 80، حدود 90% از مصارف سرب از معادن سرب تامین شده و 10% باقیمانده نیز ا بازیافت سرب تامین می شده است در حالی که امروزه تنها 50% سرب مصرفی از معادن و 50%

مابقی از محل بازیافت سرب به دست می آید. پس استفاده از روش بازیافت امری اجتناب ناپذیر است.

سرب استحصالی ترکیبی از سرب خالص، اکسید سرب ، آنتیموان و ناخالصی های سولفاتی ، کلسیمی ، آهنی و مسی است که در مجموع سرب با خلوص ۹۲ تا ۹۵ درصد را حاصل می کنند که به آن سرب نرم کارگاهی گفته و نوع دیگری از تولید سرب سربی با درجه خلوص ۹۹/۹۹ درصد است. سیستم های یکپارچه تهویه و تصفیه غبار ناشی از عملیات شکستن و دیگر فرآیند های مربوط موجب ممانعت از آلودگی محیط زیست و استفاده از محتوای بالای غبار سرب می شود.
بازیافت متشکل از ۳ مرحله شکستن باتری ها، احیای سرب و تصفیه سرب است. در فرآیند مدرن شکستن باتری های فرسوده، تماس انسان معمولا تا حد امکان کاهش یافته است و این باتری ها به وسیله صفحات خودکار دریافت و به سمت دستگاه خردکننده آنها تحت آسیاب چکشی یا دیگر مکانیسم های خردکننده به قطعات کوچک تبدیل می شوند. این قطعات براساس خصوصیات چگالی و مکانیسم های هیدرولیک در ۳ لایه تفکیک می شوند؛ اول، قطعات سبک نظیر پلاستیک ها، دوم اکسید سرب و سولفات ها و سوم لایه سنگین صفحات سربی و اتصال دهنده هاست. پس از مراحل تفکیک ، لایه آلی مورد تفکیک بیشتری قرار می گیرد و پسماند های پلی پروپیلن (مواد آلی سبک) و جداکننده ها و ابونیت (مواد آلی سنگین) از هم جدا می شوند سپس مواد آلی سبک به منظور زدودن باقیمانده اکسید های سرب شستشو می یابند و به قطعات کوچک برای مصارف آینده آسیاب می شوند ولی ابونیت و جداگرها به همان شکل انبار می شوند. اگر شکستن مکانیکی باتری ها به هر دلیلی امکان پذیر نباشد، روش ایمن آماده سازی آن برای ذوب شامل سوراخ کردن و تخلیه الکترولیت و تصفیه آن، جدا کردن صفحات و جداگر های باتری با اره دوار با استفاده از تجهیزات حفاظتی، فرستادن صفحات و شبکه ها همراه با قسمت بالای باتری به ذوب کننده و بازگشت باتری به کارخانه سازنده برای مصرف مجدد آنها صورت می گیرد. در مرحله دوم احیای سرب صورت می گیرد و در مرحله سوم سرب تصفیه می شود.

 

Read 1037 times Last modified on سه شنبه, 31 فروردين 1395 13:31

Related items

برچسب ها

مطالب اخیر

اکسید سرب
اكسيد سرب مهمترین ترکیب سرب جهت استفاده در حالت های…
دوشنبه, 13 آبان 1392 00:00

سرب
اهمیت استفاده از سرب در صنعت از یک سو و…
دوشنبه, 13 آبان 1392 00:00

پلی پروپیلن
پلی پروپیلن یکی از پرمصرف ترين و اساس ترين پليمرهاي…
دوشنبه, 13 آبان 1392 00:00

درباره ما

رویکرد اصلی در هدفگذاری شرکت تدبیر صنعت آیندگان، ایجاد صنعت پاک، همسو با قوانین و پروتکلهای بین المللی در زمینه حفظ محیط زیست و فرآوری سرب با خلوص بالا است .

تماس با ما

نشانی:
آدرس کیلومتر 12 جاده قدیم قم تهران. شهرک صنعتی شکوهیه. فاز دوم. خیابان شهید بروجردی. نبش کلاهدوز 11. شرکت تدبیرصنعت آیندگان قم.

تلفکس: تلفکس: 33342762 - 025

تلفن: تلفن: 33342113 -025

تلفن همراه: تلفن همراه: 09123510460

خبرنامه

از جدیدترین اخبار ما مطلع شوید.