شماره تماس: 33342113 -025 - Email: info@tsaq.ir

باطری­های سربی- اسیدی مجموعه­ هایی کوچک برای ذخیره انرژی، از طریق استفاده کنترل شده از واکنش­های شیمیایی هستند. این گونه باتری­ها بدلیل غیرقابل بازگشت بودنِ واکنش­های شیمیایی، دارای دوره­ عمر مشخصی هستند و پس از پایان دروه­ عمری خود، علیرغم محتوای فلزی بالا بخصوص سرب، غیر قابل استفاده، فرسوده و از جمله پسماندهای ویژه محسوب می شوند.

بازیافت آنها و وارد کردن فلزاتی نظیر سرب، قلع، آنتیموان، آرسنیک و مواد آلی نظیر پلی­پروپیلن حاصل از بازیافت آنها به چرخه­ صنعت، امری اقتصادی است. ولی بدلیل وجود خطرات مواد مختلف موجود در ساختار آنها، بخصوص فلزات سنگین، نیازمند رعایت اصول بهداشتی و زیست­محیطی است که تکنولوژی­های نوینی در جمع­آوری و مراحل پیش بازیافت و بازیافت آنها است می طلبد.

این فرآیند به دلیل وجود فلزات سنگین ، اسید سولفوریک و انواع پلاستیک­ها، درصورت عدم اعمال کنترل مناسب می توانند برای محیط زیست و سلامت بشر خطرناک باشند. در بسیاری از موارد دیده شده است که بازیافت این باطری­ها در کشور به روش سنتی صورت می گیرد و کارگران و دست­اندرکاران این امر فاقد هرگونه آگاهی از خطرات بهداشتی و زیست محیطی و تجهیزات و ملزومات ایمنی مربوطه هستند.

مطالعات مختلف نشان میدهد که در دهه 80، حدود 90% از مصارف سرب از معادن سرب تامین شده و 10% باقیمانده نیز ا بازیافت  سرب تامین می شده است در حالی که امروزه تنها 50% سرب مصرفی از معادن و 50% مابقی از محل بازیافت سرب به دست می آید. پس استفاده از روش بازیافت امری اجتناب ناپذیر است.

شرکت تدبیر صنعت آیندگان قم با هدف بازیافت مواد باتری­های فرسوده با سرمایه اولیه سی میلیارد ریال در سال 1386 تاسیس شد. خط تولید این شرکت در اواخر سال 1387 با استفاده از 10 نیروی متخصص در شهرک صنعتی شکوهیه به بهره­برداری رسید. رویکرد اصلی در هدف­گذاری شرکت تدبیر صنعت آیندگان، ایجاد صنعت پاک، همسو با قوانین و پروتکل­های بین­ المللی در زمینه حفظ محیط زیست و فرآوری سرب با خلوص بالا است. این شرکت خود را ملزم به رعایت موازین و دستورالعمل­های فنی کنوانسیون بازل در ارتباط با باتری­های سربی اسیدی فرسوده می داند. بر اساس دستورالعمل­های این کنوانسیون فرآیند بازیافت متشکل از سه مرحله­ی شکستن باتری­ها، احیاء سرب و تصفیه سرب است.

در فرآیند شکستن باتری­های فرسوده در شرکت تدبیر صنعت آیندگان، تماس انسان تا حد امکان کاهش یافته است، این باتری­ها توسط خط نقاله به سمت دستگاه برش حرکت داده می شوند تا در مرحله­ی بعد محتویات آن که متشکل از لایه ­های سنگین صفحات سربی و اکسیدهای سرب و سولفات­هاست، تخیله شوند. در این مرحله پسماندهای پروپیلن و قطعات پلاستیکی جدا می شود تا به سمت دستگاه­های آسیاب فرستاده شوند. اسید همراه باطری به سمت حوضچه­ی اسید سولفوریک هدایت می شود تا در فرآیند خنثی­سازی قرار گیرد. ورود اسید سولفوریک صنعتی بدون انجام مراحل خنثی­سازی، موجب آلودگی شدید خاک می شود و خطرات جبران­ناپذیری را متوجه محیط زیست می کند.

قراضه­ های حاصل از فرآیند شکستن، شامل مخلوطی از سرب فلزی، اکسید سرب، سولفات سرب و سایر موادی نظیر کلسیم، آنتیموان، آرسنیک، قلع و گاه نقره است. احیاء سرب در این شرکت به روش پیرومتارلوژیک صورت می گیرد. در این روش با هدف تبدیل کلیه ترکیبات فلزی به اشکال فلزی، خمیر سولفات سرب، دسولفوره می شود. بکار بستن این روش موجب می شود خمیر سولفات سرب در برابر حرات مقدار کمتری اکسید سولفور آزاد کند و با بکارگیری این روش، فرآیند ذوب و احیاء را با آلودگی کمتری همراه سازد. کوره­ های پیشرفته شعاعی-انعکاسی این شرکت با استفاده از سوخت گاز طبیعی نیز در رده­ی کارخانه ­های بهره­ مند از سوخت­های با آلودگی کم قرار دارد.

سیستم تهویه یکپارچه موجود در این شرکت با روشهای پیشرفته و نوین تصفیه هوا، با حذف غبار و فیوم ناشی از عملیات ذوب و گداختن سرب، مانع از آلودگی هوا شده و ذرات اکسید سرب حاصل از فرایند گدازش و ذوب سرب را در سیستم تصفیه دودکش­ها رسوب داده و اکسید سرب حاصله را برای استفاده در صنایع آرایشی و سایر صنایع مربوطه، استحصال می کند. سیستم تهویه این بخش توسط متخصصین شرکت طراحی و تولید شده است و با اتکا به نیروهای توانمند بومی توسعه یافته است.. شرکت تدبیر صنعت آیندگان با اختصاص بیش از 10% از سود ماهیانه خود به امر تحقیق و توسعه، سعی در روزآمد کردن شرکت به آخرین دست­یافته ­های علمی در زمینه کاهش خطرات ذوب فلزات سنگین کرده است.

مذاب سرب در پاتیل­های مربوطه جمع­آوری می شوند و سپس سرب احیاء شده با درجه خلوص 99/986% قالب­ ریزی می شوند. این شرکت هم اکنون با ظرفیت تولید 9000 تن سرب، یکی از مهم­ترین تولید کنندگان سرب بازیافتی در خاورمیانه است. شمش سرب تولیدی این شرکت برای استفاده در صنایع داخلی به واحدهای صنعتی ارسال می شود. بعلاوه این شرکت در راستای همکاری با مشتریانی از کشورهای صنعتی، به صدور محصول تولیدی خود به خارج از کشور اشتغال دارد.

قسمت­های پلاستیکی ضایعات باتری­ها توسط آسیاب­های این بخش، خرد می شوند. این محصول پس از بسته ­بندی برای گرانول سازی و استفاده مجدد به شرکت­های خودروسازی ارسال می شوند.

هم ­اکنون بیش از 200 نفر مستقیم و غیر مستقیم در شرکت تدبیر صنعت آیندگان به کار اشتغال دارند. این شرکت خود را ملزم به حمایت شغلی و ارتقاء دانش حرفه­ای همکاران خود می داند. استفاده از برنامه­ های ورزشی، کلاس­های بازآموزی حین کار و کلاس­های سوادآموزی برای نیروهای کار کم سواد، جزیی از برنامه­ های ثابت شرکت در طی سالها فعالیت بوده است.

کارکنان ارشد تصاق

مهندس یاسر ابوالحسنی
مدیر داخلی

 

 
آقای حمید جلالی پور
نماینده مدیرعامل

 

 
آقای اسفندیار حسینی
مدیر عامل

 

 
 

 

 
آقای محسن حسینی
مدیر تولید

 

 

ت دبیر ص نعت آ یندگان ق م ( تصاق)

جهان بطور چشمگیری نیازمند کاهش مصرف منابع تجدید ناپذیر و کاهش تولید پسماند است، این نیاز از طریق توسعه فن آوری بازیافت انجام می شود. با این هدف شرکت تدبیر صنعت آیندگان قم با اتکا به دانش فنی نوین، مقید به رعایت اصول و حفظ محیط زیست و استمرار در بهبود عملکرد شرکت، به فردایی پر نشاط­تر و پاک­تر برای فرزندان ایران زمین می اندیشد.

 

درباره ما

رویکرد اصلی در هدفگذاری شرکت تدبیر صنعت آیندگان، ایجاد صنعت پاک، همسو با قوانین و پروتکلهای بین المللی در زمینه حفظ محیط زیست و فرآوری سرب با خلوص بالا است .

تماس با ما

نشانی:
آدرس کیلومتر 12 جاده قدیم قم تهران. شهرک صنعتی شکوهیه. فاز دوم. خیابان شهید بروجردی. نبش کلاهدوز 11. شرکت تدبیرصنعت آیندگان قم.

تلفکس: تلفکس: 33342762 - 025

تلفن: تلفن: 33342113 -025

تلفن همراه: تلفن همراه: 09123510460

خبرنامه

از جدیدترین اخبار ما مطلع شوید.